Jeżeli dowiesz się, od stomatologa o tym, że potrzebujesz protezy — pierwszą myślą zapewne będzie to, na jaką z nich warto się zdecydować. Jak się jednak okaże, coraz częściej decydujemy się na to, aby nie wybierać protezy ruchomej, a protezę stałą. Jest ona znacznie wygodniejsza w porównaniu od ruchomej a co więcej, nie powoduje żadnych problemów z żuciem pokarmów, lecz nie tylko! To właśnie proteza stała zatrzymuje zanik kości! Dziś więc zastanowimy się nad tym, jak mocuje się protezy stałe i dlaczego warto przemyśleć jej aplikację pod lupą! Mamy nadzieję, że po dzisiejszej lekturze nie będziecie już niczym dzieci we mgle i staniecie się świadomymi pacjentami!
Jak mocuje się protezę?
Protezy stałe to jak można się domyślić uzupełnienia protetyczne, które są umieszczane w jamie ustnej pacjenta na stałe. W gabinecie, który odwiedzicie, zapewne zdarzy się tak, że do wyboru otrzymacie protezy stałe takie, jak:
- – Tradycyjne uzupełnienie stałe
– All on 4, czyli protezę, która jest osadzana na 4 implantach
– Stabilizację zębów stworzonych na implantach przy pomocy tzw. belki
Jak więc zauważyliście, każda proteza stała osadzana jest na implantach. Dzięki temu takie protezy są niezwykle stabilne, a co więcej praktycznie w całości eliminują one problemy z poprawną mową, lecz także poprawnym mówieniu, czy podrażnieniu błony śluzowej jamy ustnej. Wprowadzaniem implantów, które stanowią fundament protezy, zajmuje się implantolog. Sam zabieg jest bezbolesny, głównie dlatego, że specjalista ten używa znieczulenia miejscowego, które wyłącza możliwość odczuwania bólu. Aby jednak zwiększyć waszą świadomość, zajmiemy się teraz omówieniem poszczególnych protez stałych, które stosuje się w gabinetach stomatologicznych!
Mocowanie protezy pod lupą
Jak więc mocuje się takie protezy? Klasyczne uzupełnienie skupia się poprzez wkręcenie 6-8 implantów w kość pacjenta, a następnie przymocowaniu do nich nowych zębów. Połączeniem zęba z implantem „zajmuje” się specjalny łącznik. All on 4 polega na wszczepieniu zaledwie czterech implantów, dzięki czemu protezy są stabilne. To rozwiązanie wykonywane jest w przypadku poważnego zaniku kości. Jeżeli chodzi o ostatnią z wymienionych protez, czyli stabilizację przy pomocy belo, to polega ona także na wszczepieniu 4 implantów (podobnie jak w przypadku all on 4) a następnie połączeniu ich specjalną belką. Jej zadanie jest stosunkowo proste — ustabilizować protezę i poprawić komfort pacjenta. To, na jaki system się zdecydujecie, zależne jest od potrzeb pacjenta, ale i zaleceń stomatologa.