Każdy marzy o zdrowych i pięknych zębach. Czasami jednak są różnego rodzaju dysfunkcje, które powodują, że zęby się psują lub ścierają. Oczywiście bardzo ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Na pewno należy także udać się do ortodonty, jeśli występują nieprawidłowości zgryzu. Mogą one w konsekwencji doprowadzić do starcia zębów, ich rozchwiania i wypadnięcia. Istnieje wiele technik leczenia tego typu wad, a jedną z nich jest podniesienie zwarcia zgryzu. Kiedy warto zdecydować się na ten zabieg? Na czym polega podniesienie zwarcia zgryzu?
Dlaczego należy leczyć nieprawidłowy zgryz?
Podniesienie zwarcia zgryzu jest zabiegiem, który ma na celu rekonstrukcję nieprawidłowości powstałych w jamie ustnej. Często zły zgryz jest wynikiem utraty bocznych zębów. Także u wielu pacjentów zgrzytających zębami dochodzi do starcia i obniżenia wypełnień, co także powoduje nieprawidłowości. Na pewno taki stan rzeczy nie jest dobry i w konsekwencji może prowadzić do wielu niedogodności podczas codziennego funkcjonowania. Oba przypadki należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem i podjąć odpowiednie leczenie. Każdą wadę zgryzu można zrekonstruować. Jednym z częściej stosowanych zabiegów jest podniesienie zwarcia zgryzu. Likwiduje on wszelkie nieprawidłowości kontaktów zębów. Dzięki temu mięśnie żuchwy stają się rozluźnione, a zęby chronione są przed dalszym postępem destrukcyjnym. Na pewno nie wolno lekceważyć nawet najdrobniejszych wad zgryzu, gdyż te po dłuższym czasie mogą doprowadzić do utraty zębów. Niekiedy końcówki ścierają się tak bardzo, że jedynym ratunkiem jest jedynie ekstrakcja zęba i wstawienie protezy. Im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym pacjent będzie mógł spokojnie funkcjonować bez obaw o utratę zębów. Jeśli jednak dojdzie do ekstrakcji, to także nie ma powodów do niepokoju. Obecnie medycyna oferuje wiele możliwości rekonstrukcji zębów, które wyglądają naturalnie i pięknie. Dodatkowo można skorzystać z różnych metod i materiałów, dzięki czemu leczenie można dopasować do zasobności portfela.
Podniesienie zwarcia
Najczęstszą przypadłością prowadzącą do wady zgryzu jest bruksizm. Jest to schorzenie potocznie nazywane zgrzytaniem zębami. Najczęściej pacjenci mimowolnie zgrzytają podczas snu, a wówczas zęby się ścierają i tracą swoją naturalną moc. Jeśli taka dolegliwość zostanie zauważona, to należy jak najszybciej udać się do lekarza, aby zahamować proces ścierania zębów. Przede wszystkim stomatolog w takim przypadku zaleca używania szyny relaksacyjnej, której zadaniem jest zredukowanie napięcia mięśniowego. Ta specjalna wkładka powinna być używana w nocy. Cały proces może trwać nawet kilka miesięcy, jednak warto podjąć leczenie, aby cieszyć się przez długie lata zdrowym i pięknym uśmiechem. Dodatkowo lekarz wykonuje także zabiegi higienizacyjne. Między innymi na początku usuwany jest kamień nazębny, a następnie zęby są piaskowane. Na sam koniec wykonywane jest polerowanie. Oczywiście muszą być także uzupełnione wszystkie ubytki, aby nie doszło do rozprzestrzenienia się próchnicy. Na pewno podczas całego procesu leczenia pacjent musi zostać odpowiednio przygotowany do nowych zębów. Dlatego w pierwszej kolejności stosowane są korony protetyczne tymczasowe, aby żuchwa mogła się przygotować do nowego zgryzu. Na początku pacjent może czuć się dziwnie i odczuwać pewien dyskomfort, który jednak po kilku dniach powinien minąć. Szczęka i mięśnie przyzwyczajone do nieprawidłowego zgryzu muszą się przystosować do nowych zębów. Po zakończeniu tego etapu lekarz wykonuje podniesienie zwarcia zgryzu przy zastosowaniu stałych koron protetycznych.
Leczenie botoksem przy korekcji wady zgryzu
Pewnie wiele osób może będzie zaskoczonych, ale podczas leczenia wad zgryzu często używa się także botoksu. Podanie botoksu w trakcie podniesienia zwarcia zgryzu jest niezwykle istotnym punktem całego leczenia. Przede wszystkim stosuje się go w trakcie noszenia szyny relaksacyjnej, aby rozluźnić i przygotować mięśnie pacjenta. Zastrzyki z botoksu powodują, że szczęka się rozkurcza i pacjent przestaje zgrzytać zębami. Redukowane są siły, które niszcząco działają na zęby. Oczywiście botoks działa czasowo i czasami zabieg musi zostać powtórzony, aby przejść do kolejnego etapu. Jak wykonuje się zabiegi z botoksem? Cieniutką igłą toksyna botulinowa jest wstrzykiwana w konkretne punkty w jamie ustnej. Dzięki temu jest blokowany przepływ impulsów do mięśni. Mięśnie rozluźniają się w ciągu dwóch tygodni, dzięki czemu napięcie i ból odchodzą w niepamięć. W tym czasie obserwowany jest również zanik zgrzytania. Także jakość snu się w dużej mierze poprawia, a więc i samopoczucie. Po całej nocy człowiek wstaje zrelaksowany i wypoczęty. Botoks dodatkowo łagodzi rysy twarzy. Pacjenci mogą zauważyć po miesiącu delikatne wysmuklenie owalu twarzy, co jest normalne, gdyż mięśnie tracą objętość i żwacze się obkurczają. Efekty utrzymują się nawet do 12 miesięcy i najczęściej taki okres wystarczy, aby skorygować wadę zgryzu i wykonać stałe uzupełnienie protetyczne.