Już od najmłodszych lat uczeni jesteśmy, jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja zębów i całej jamy ustnej. Edukacja tego rodzaju prowadzona jest nie tylko przez rodziców, lecz również w szkołach i na dodatkowych zajęciach. Niestety pomimo stosowania bardzo atrakcyjnych form przekazywania takich informacji, w dalszym ciągu wiele osób już w dorosłym życiu zmaga się z pewnymi problemami ze strony uzębienia. Bardzo często takim właśnie problemem są złogi nazębne.
Czym są złogi nazębne?
Jama ustna przez cały czas wypełniona jest licznymi bakteriami, a także drobinkami pokarmu i innymi zanieczyszczeniami. Z tego też powodu tak ważne jest to, abyśmy regularnie i bardzo dokładnie myli nasze zęby, co pozwala usunąć z ich powierzchni odkładające się zanieczyszczenia. Zanim jednak przejdziemy do omawiania tego, jak wygląda usuwanie zlogow z zebow, dowiedzmy się, czym one tak właściwie są.
Złogi nazębne podzielić można na dwa rodzaje — miękkie oraz twarde. Co jednak bardzo ciekawe nie wszystkie z nich są niebezpieczne. Przykładowo osłonka zębowa, czyli przezroczysta błona obecna na zębach to w pełni naturalna bariera, która chroni szkliwo przed bakteriami. O wiele groźniejsze są natomiast te złogi, które powstają wyniku braku odpowiedniej higieny. Nieusuwanie zlogow z zebow powodować może bowiem powstanie płytki nazębnej oraz kamienia.
Płytka nazębna i kamień nazębny
Każdy z nas doskonale zna te słowa — płytka nazębna oraz kamień nazębny. Czy wiemy jednak, czym one tak właściwie są i z jakiego powodu stanowią tak duże zagrożenie?
Płytką nazębną — która składa się przede wszystkim z drobnoustrojów — nazywany jest miękki osad, który odkłada się na powierzchni zębów. Cechą charakterystyczną płytki jest to, że odkłada się przeważnie w trudnodostępnych miejscach, czyli np. w szczelinach między zębami.
O ile płytka nazębna może być problematyczna z powodu negatywnego wpływu na wygląd zębów, tak już jednak kamień stanowi dla nich naprawdę poważne zagrożenie. Jeśli usuwanie zlogow z zebow zostanie zignorowane lub będzie przeprowadzane w nieprawidłowy sposób, płytka nazębna z czasem stwardnieje i stanie się kamieniem. Prowadzić to może nawet do stanów zapalnych dziąseł, odsłaniania szyjek zębowych, a także powstawania paradontozy. W efekcie tego, jeśli nie udamy się po profesjonalną pomoc, możemy nawet utracić nasze zęby.
Jakie są następstwa niedokładnego mycia zębów?
Kluczem do ochronienia swojego uzębienia jest przestrzeganie wszystkich zasad właściwej higieny jamy ustnej. Trzeba więc nie tylko często i skrupulatnie myć zęby, lecz dodatkowo stosować nić dentystyczną, aby usuwać płytkę nazębną ze szczelin zębowych, oraz używać specjalnego płynu do płukania jamy ustnej.
Jakie są następstwa braku zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej? Rzecz jasna największym zagrożeniem jest próchnica, lecz oprócz tego wspomniana wcześniej płytka nazębna oraz kamień. Choroby dziąseł, które zostaną wywołane złogami, stanowią ogromne zagrożenie dla uzębienia i mogą doprowadzić do jego utracenia.