Leczenie ortodontyczne może być przeprowadzane w każdym wieku. Bez względu na to ile ma się lat warto zadbać o proste zęby. Skorygowanie nieprawidłowości związanych z uzębieniem nie dotyczy tylko dzieci i młodzieży. Oczywiście w ich przypadku efekty są widoczne szybciej, jednak osoby dorosłe również mogą zdecydować się na założenie aparatu ortodontycznego, co pozwoli na estetyczny i piękny uśmiech.
Dostępne rodzaje aparatów ortodontycznych
Wśród aparatów ortodontycznych wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje: ruchome oraz stałe. Pierwszy typ przeznaczony jest do użytku głównie dla dzieci. W jego skład wchodzą: akrylowa płytka, klamry, druty, a w niektórych przypadkach również śrubki i sprężyna. Używa się też wyjmowanych aparatów w formie przezroczystych nakładek, które nie są widoczne podczas użytkowania. Można je zdejmować na czas spożywania posiłków oraz w trakcie mycia zębów. Stałe aparaty ortodontyczne przeznaczone są głównie dla osób dorosłych. Jednym z najtańszych jest aparat ligaturowy, czyli klasyczny, standardowy i tradycyjny. Składa się z drutu, gumek (łuków) oraz zamków, które są w różnych rozmiarach. Leczenie przy jego pomocy wymaga więcej czasu, niż w przypadku innych aparatów. Mniej widoczny jest tzw. aparat estetyczny. Jego zamki wykonane są z materiałów ceramicznych, szafirowych, a także kryształowych. Osoby, które zmagają się z alergią mogą mieć założone aparaty antyalergiczne.
Kolejnym rodzajem są aparaty lingwalne. Umieszcza się je po wewnętrznej stronie zębów, dzięki czemu są niezauważalne. Ich wadą jest to, że w początkowej fazie leczenia mogą sprawiać problemy z wyraźnym mówieniem. W aparatach samoligaturujących wykorzystuje się specjalne klapki, zamiast ligatur. Jeśli chodzi o zamki, to dostępne są metalowe oraz w wersji estetycznej. Sprzęt tego typu zapewnia pacjentowi większy komfort, a czas leczenia jest krótszy, niż w przypadku aparatu klasycznego.
Korzyści leczenia aparatami ortodontycznymi u dorosłych
Krzywy zgryz, to źródło problemów zdrowotnych oraz przyczyna kompleksów. Nowoczesna ortodoncja pozwala na zwiększenie komfortu pacjentów i zapewnia estetyczny uśmiech. Noszenie aparatu ortodontycznego daje możliwość prawidłowego ustawienia zębów. Dzięki temu poprawia się higiena jamy ustnej, łatwiej jest utrzymać czystość, co zabezpiecza przed ryzykiem wystąpienia próchnicy, a także chorobami dziąseł i przyzębia. Krzywy zgryz często prowadzi do krzyżowania się zębów, przygryzania wewnętrznych ścian policzków, chorób stawu skroniowo-żuchwowego, nadwyrężenia żuchwy, a także ścierania się zębów. Korekta uzębienia może zapobiec problemom z wymową, spożywaniem posiłków, bólami głowy, a nawet z oddychaniem.Estetyczniejszy uśmiech powoduje lepsze samopoczucie i samoocenę, wzrost poczucia własnej wartości oraz pewności siebie, a także poprawę interakcji z innymi.
Jak wygląda leczenie ortodontyczne u dorosłych i czym się różni taki pacjent od leczenia nastolatków?
Podstawową różnicą jest to, że u dorosłych stosuje się przede wszystkim stałe aparaty ortodontyczne. Młodsi pacjenci często noszą ruchome. Leczenie ortodontyczne przynosi szybsze efekty u nastolatków. W przypadku dorosłych trwa dłużej, ponieważ uwapnione kości trudniej jest przebudować i przeformować. Czasami konieczne jest też usunięcie zęba, co uwarunkowane jest stopniem wady zgryzu. Przed założeniem aparatu ortodontycznego u dorosłej osoby, specjalista określa plan leczenia, a także sprawdza stan uzębienia. Konieczne jest, tak samo jak i u nastolatków, żeby dziąsła były zdrowe, a w przypadku próchnicy podjęcie leczenia zębów.
W jakim wieku możemy udać się do ortodonty?
W przypadku chęci poprawy wady zgryzu, nie ma limitów wiekowych. Aparat ortodontyczny mogą nosić zarówno dzieci, młodzież, jak też osoby dorosłe, a także w podeszłym wieku. Dobór aparatu jest uzależniony od potrzeb pacjenta, a jego dopasowanie od indywidualnego przypadku oraz rodzaju nieprawidłowości.
Gdy zachodzi konieczność leczenia ortodontycznego dorosłych
Aparat ortodontyczny warto założyć, gdy życie pacjenta ze względu na wady zgryzu i związane z nim dolegliwości, staje się mało komfortowe. Mogą pojawiać się bóle głowy, karku a także w okolicach żuchwy. Często krzywy zgryz jest przyczyną ścierania się szkliwa zębów. Leczenie ortodontyczne czasami jest konieczne, jeśli w przypadku braku zębów pacjent chce odbudować uzębienie. Aparat zakłada się też w przypadku, gdy po usunięciu zęba występuje przesunięcie tych, które z nim sąsiadują.
Jaki aparat na zęby u dorosłych sprawdzi się najlepiej?
Przede wszystkim pacjent powinien zaufać ortodoncie. To on analizuje wadę zgryzu i decyduje o tym jaki rodzaj aparatu należy zamontować. Nie trzeba obawiać się wyglądu, zębów po jego założeniu, dlatego że współczesne aparaty są prawie niewidoczne dla postronnych osób. Godne polecenia są przezroczyste nakładki w systemie Invisalign, które w każdej chwili można wyjąć. Komfort w użytkowaniu dają również aparaty lingwalne, umieszczane w jamie ustnej po wewnętrznej stronie łuku zębowego. Ich zaletą jest też krótszy czas leczenia, niż w przypadku aparatów metalowych.