Dzięki stomatologii estetycznej można w sposób mało inwazyjny, ale skuteczny szybko wpłynąć na estetykę uzębienia i poprawić swój uśmiech. Jednym z zabiegów, który umożliwia takie efekty jest właśnie bonding. Z jego pomocą stomatolog zaradzi takim problemom z uzębieniem jak złamanie korony zęba, nieduże nierówności czy diastema. Co warto wiedzieć o tym zabiegu?
Bonding zębów – charakterystyka
Ten zabieg z zakresu stomatologii estetycznej polega na zastosowaniu kompozytu w celu odbudowy lub zamaskowania nieestetycznych i kłopotliwych zmian w uzębieniu o niewielkim stopniu. Jest to całkowicie nieinwazyjna metoda, która pozwala również na poprawę kolorytu poszczególnych zębów i przypomina nieco tradycyjne leczenie ubytków. W zależności od efektów, jakie chce się uzyskać oraz zakresu korekty, a nawet doświadczenia dentysty, bonding zębów może trwać godzinę lub wymagać kilu wizyt.
Poszczególne etapy mogą się nieco od siebie różnić, ale chodzi przede wszystkim o to, aby między innymi zmniejszyć powierzchnię zęba w celu umieszczenia na nim bondu, choć nie zawsze jest to konieczne. Kolejnym etapem jest wytrawienie szkliwa łagodnym kwasem, następnie nałożenie żywicy kompozytowej oraz właściwego kompozytu, a ostatecznie naświetlenie go przy pomocy lampy stomatologicznej. Jak więc widać, jeśli mamy do czynienia z niedużą korektą, to może się ona zamknąć w czasie jednej wizyty stomatologicznej. Warto podkreślić, że zabieg nie należy do najtrwalszych, na co składa się bardzo wiele przyczyn, ale można go powtarzać wielokrotnie.
Wskazania do bondingu zębów
Bonding zębów jest zabiegiem, który może być stosowany w przypadku bardzo wielu defektów estetycznych uzębienia, ale o lekkim charakterze i tylko na zębach zdrowych. Próchnica czy choroby przyzębia eliminują zastosowanie tej metody – najpierw należy je wyleczyć. Z pomocą bondingu poprawimy wygląd zęba, gdy uległ on złamaniu, ukruszeniu, pęknięciu lub zniekształceniu z innego powodu. Sprawdzi się również w przypadkach, gdy uzębienie jest nierówne, np. jeden ząb krótszy lub węższy. Powszechnie stosuje się również ten zabieg w przypadku diastemy. Skutecznie można zmniejszyć przerwę między jedynkami oraz innymi zębami poprawiając jakość uśmiechu.
Zabieg bondingu stosuje się również w przypadku wyeliminowania przebarwień na zębach, które mogą pojawić się z wielu przyczyn. Dzięki temu barwa zęba staje się zbliżona do jego pierwotnej i nie odróżnia się on od pozostałych. W każdy z tych przypadków zabieg ma charakter estetyczny.
Cena bondingu zębów
Bonding zębów nie należy do zabiegów drogich, ale jego cena jest uzależniona od rodzaju defektu, jego zakresu oraz tego, czy musi być poprzedzony innymi zabiegami, np. leczeniem zęba. Zdarza się, że całkowicie wykonuje się go podczas jednej wizyty, a koszt jest podobny do ceny za tradycyjne wypełnianie zęba kompozytem – jeśli jest to tylko drobny defekt. Ceny mogą także różnić się zależnie od gabinetu dentystycznego oraz miasta i zaczynają się kwotą 250 złotych, a mogą wzrosnąć nawet powyżej tysiąca.