Piaskowanie zębów – czy boli?

Piaskowanie-zebow-czy-boli

Piaskowanie zębów jest dość powszechną praktyką uzupełniającą skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego. Piaskowanie polega w głównej mierze na dotarciu do trudno dostępnych miejsc, z którymi nie poradził sobie skaling.

Piaskowanie zębów – czy boli?

Z reguły piaskowanie nie jest bolesne, jednak czasem u osób z wrażliwymi zębami może sprawiać dyskomfort. Z jakich powodów może pojawić się uciążliwość podczas piaskowania zębów? Otóż podczas tego zabiegu może zostać delikatnie naruszona sfera dziąseł, co spowoduje ich podrażnienie. Drugim, trudnym dla niektórych osób dyskomfortem pojawiającym się podczas piaskowania, jest uczucie słonego smaku piasku dentystycznego. Są to tak naprawdę jedyne maleńkie minusy, na które możemy zwrócić uwagę podczas zabiegu stomatologicznego.

Jak się piaskuje zęby?

Piaskowanie zębów to zabieg stomatologiczny, który polega na usuwaniu płytki nazębnej i wszelkiego rodzaju przebarwień, zanieczyszczeń, osadów. Odbywa się to za pomocą specjalistycznego urządzenia dentystycznego, tak zwanej piaskarki. Jej działanie polega na tym, że lekarz stomatolog za jej pomocą kieruje pod ciśnieniem i z dostateczną ilością wody, strumień piasku dentystycznego na zęby. Dzięki temu dentysta ma szansę wyczyścić najbardziej niedostępne miejsca na powierzchni zębów- bruzdy, wgłębienia, przestrzenie międzyzębowe.

Kiedy warto piaskować zęby?

Płytka nazębna to nic innego jak powstały z resztek pokarmów i drobnoustrojów osad pokrywający szkliwo zębów. Dzięki piaskowaniu zębów możemy zapobiec wielu chorobom dziąseł, jak na przykład zapalenia, paradontozę, czy też uchronić się przed rozwojem drobnoustrojów powodujących próchnicę. Drobny piasek dentystyczny dociera do wszystkich zakamarków w uzębieniu pacjenta, dzięki czemu zanieczyszczenia osadzające się w szczelinach, zostają wymiecione i sprzątnięte. Jeśli interesuje nas częstotliwość wykonywania zabiegu piaskowania, to należy go powtarzać co jakiś czas, na przykład raz na pół roku. Szczególnie jest ono zalecane osobom palącym papierosy, pijącym duże ilości kaw, osób noszących aparaty dentystyczne. Piaskowanie zębów czy boli, czy też nie boli, warto je wykonać.

Przeciwskazania do piaskowania zębów

Choć zabieg ten jest polecany przez stomatologów, to istnieje pewna grupa pacjentów, której nie należy wykonywać piaskowania. Należą do niej osoby uczulone na sodę i inne składniki używane podczas zabiegu, pacjenci z astmą, pylicą, stany zapalne i owrzodzenia dziąseł i jamy ustnej, owrzodzenia układu pokarmowego, paradontoza, zaburzenia pracy serca. Należy również pamiętać o tym, aby poinformować lekarza dentystę przed samym zabiegiem o nadwrażliwości zębów, jeśli na nie cierpimy i o noszeniu soczewek.

Dbanie o higienę jamy ustnej to podstawowa zasada dla wszystkich, którzy chcą się poszczycić pięknym i zdrowym uzębieniem. Jak widać, nie wystarczy samo codzienne szczotkowanie zębów, aby utrzymać jamę ustną w pełnym zdrowiu. Odwiedźmy dentystę przynajmniej raz na kilka miesięcy i wykonajmy zalecane zabiegi, które nam zaproponuje. Zapewnimy sobie tym samym piękny uśmiech, który będzie nam towarzyszył przez wiele lat.

Back To Top