Co to jest endodoncja?

szczęka

Słysząc termin endodoncja, możemy odnieść wrażenie, że jest to coś nieznanego, jednak sprawa wygląda całkowicie inaczej. Mowa tutaj o niczym innym, jak o popularnym zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe, które wśród ogromnej ilości pacjentów budzi spore emocje i lęki. Mamy jednak nadzieję, że wraz z dokładnym poznaniem tego, co oferuje endodoncja, nie będziecie obawiać się tego, co faktycznie może spotkać was w gabinecie stomatologicznym. Czym jest leczenie kanałowe i jak przebiega? sprawdźmy to!

Na czym polega leczenie endodontyczne?

Leczenie endodontyczne jest krokiem koniecznym do podjęcia w momencie, w którym doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi czy też niezwykle głębokiej penetracji zęba przez próchnicę, niemożliwego do uleczenia przy pomocy tradycyjnego leczenia zachowawczego. Endodoncja staje się również ostatnią deską ratunku w momencie, gdy dojdzie do bardzo poważnego urazu mechanicznego zęba. Mowa tu o złamaniach, zwichnięciach czy nawet patologicznym starciem korony zęba. Jeżeli dojdzie do takowych sytuacji, to naszą pierwszą decyzją powinno być skorzystanie z leczenia kanałowego! Wraz ze stałym rozwojem używanych technologii, nie sposób nie docenić tego, jak spory wpływ na zdrowie pacjenta ma nie leczenie kanałowe. Mamy nadzieję, że endodoncja i jej istota jest już zrozumiała?

Przebieg leczenia kanałowego krok po kroku

Jak jednak wygląda leczenie kanałowe (endodoncja) krok po kroku? Odpowiedź na to pytanie sprawi, że być może mniej będziemy bać się tego, co czeka na nas po wygodnym rozłożeniu się w fotelu stomatologicznym. Po pierwsze, kluczowe jest dokładne poznanie przypadku, poprzez nie tylko sam wywiad, ale też szczegółową analizę zdjęcia rentgenowskiego. Czego będzie szukać stomatolog, aby leczenie kanałowe było skuteczne? Otóż będzie to:

– kształt i przebieg kanałów korzeniowych
– ewentualna obecność zmian w obrębie wierzchołka korzenia

Po pozytywnym zakwalifikowaniu pacjenta do wykonania zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe, konieczne będzie skorzystanie ze znieczulenia miejscowego, dzięki któremu będzie on bezbolesny dla pacjenta. Następnie lekarz skupi się na opracowaniu ubytku w tkance zęba wraz z zakażoną miazgą wewnątrz samego zęba. Dzięki temu infekcja nie będzie się dalej rozprzestrzeniać, ratując ząb przed koniecznością ekstrakcji. Po takim opracowaniu zęba, możliwe będzie jego dalsze osuszenie, zdezynfekowanie i ostatecznie wypełnienie go przy pomocy płynnej gutaperki. Tak zabezpieczony i uratowany ząb może posłużyć pacjentowi przez bardzo długi czas. Po tak zakończonym zabiegu możliwe będzie nie tylko całkowite uratowanie zęba, ale też zminimalizowanie ryzyka konieczności wykonywania powtórnego leczenia kanałowego. Endodoncja, jak i samo leczenie kanałowe wcale nie muszą być tak straszne!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top