Obecnie w celu bezbolesnego leczenia gabinety stomatologiczne stosują bezpieczne procedury znieczulenia. Oprócz znieczulenia miejscowego (do drobnych zabiegów) oraz klasycznego znieczulenia ogólnego, pacjenci mają również możliwość skorzystania z sedacji wziewnej. Zabieg daje możliwość bezstresowego leczenia, sprawdza się zwłaszcza w przypadku niespokojnych pacjentów. Czy sedacja jest bezpieczna i dlaczego warto z niej korzystać?
Sedacja wziewna – leczenie bez traumatycznych przeżyć i bólu
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy sedacja jest bezpieczna? Sedacja podtlenkiem azotu to bardzo bezpieczna i nowoczesna procedura, stosowana miliony razy na całym świecie. Poważne komplikacje nie zostały dotychczas opisane. Dentyści mogą samodzielnie przeprowadzić sedację podtlenku azotu, anestezjolodzy nie są potrzebni. Pacjenci pozostają świadomi przez cały czas leczenia i nie tracą przytomności. Sedacja wziewna podtlenkiem azotu ogranicza niepokój, a także działa przeciwbólowo.
W ten sposób sedacja podtlenkiem azotu zapewnia łagodny i przyjazny pacjentowi stan i kontrolę bólu podczas leczenia stomatologicznego. Ze względu na działanie pobudzające relaksację, gaz rozweselający bardzo skutecznie likwiduje nawet odruchy wymiotne t i odruch połykania.
Jak w przypadku każdego leczenia farmakologicznego, sedacja wiąże się z pewnym ryzykiem. Czy sedacja jest bezpieczna, zależy również od stanu zdrowia pacjenta. Chociaż jest znacznie łagodniejsza niż znieczulenie ogólne, wszelkie obawy i choroby, np. choroby układu oddechowego, takie jak astma lub nadwaga, należy omówić ze stomatologiem.
Co to jest sedacja wziewna?
Sedacja wziewna to technika sedacji, w której środek uspokajający jest podawany w postaci wziewnego gazu. Podtlenek azotu jest bardzo powszechnym środkiem uspokajającym do sedacji wziewnej. Sedacja sprawia, że pacjent jest bardziej zrelaksowany, spokojny i komfortowy podczas zabiegu. Może być stosowana w leczeniu bólu z połączeniem środków przeciwbólowych, jeśli lekarz uzna to za konieczne. Jednym z najczęstszych zastosowań tej techniki jest stomatologia, gdzie pacjenci są zdenerwowani podczas zabiegów, a lekka sedacja może ułatwić opiekę nad pacjentem. Nie należy się martwić, czy sedacja jest bezpieczna.
Podczas sedacji wziewnej pacjentów dostarczana jest przez maskę mieszanina wybranego środka uspokajającego i tlenu. Zazwyczaj maska jest zakładana na nos, można użyć kaniuli nosowej w celu ułatwienia podania mieszaniny gazów pacjentowi. Dostępne są również maski pełnotwarzowe na nos i usta, ale nie można ich używać w stomatologii, ponieważ dentysta do pracy potrzebuje dostępu do ust pacjenta.
Przed zabiegiem pacjent jest oceniany w celu potwierdzenia, że sedacja jest odpowiednia. Mieszanka gazów jest wybierana i kalibrowana dla pacjenta, a gdy pacjent poczuje się komfortowo, można rozpocząć proces. Pacjenci powinni zachować czujność podczas sedacji wziewnej. Oprócz ogólnego odprężenia i dobrego samopoczucia mogą odczuwać też euforię. Utrata przytomności, uczucie niepokoju i dezorientacja to oznaki zbyt silnej sedacji.
Pacjenci, którzy czują się przytłoczeni sedacją wziewną, mogą całkowicie zdjąć maskę, aby zatrzymać podawanie środków uspokajających lub poprosić o zmianę mieszanki gazów, aby dodać więcej tlenu. Każdy reaguje nieco inaczej na środki uspokajające, ważne jest, aby mówić lekarzowi o każdym dyskomforcie lub niepokojącym stanie. Sedacja wziewna może wywołać skutki uboczne, takie jak nieprzyjemne retrospekcje, które powodują stres i dyskomfort oraz wyprowadzają pacjenta ze stanu relaksu i spokoju, niwecząc cel sedacji.
Sprzęt używany do sedacji wziewnej jest sterylizowany między pacjentami w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się chorób. Wielu lekarzy używa jednorazowych masek i kaniuli nosowych. Urządzenia są również sprawdzane między użyciami, aby upewnić się, że działają prawidłowo. Sprawdza się, czy zawory są zablokowane lub, czy nie występuje nieprawidłowa kalibracja, która mogłaby stanowić zagrożenie dla pacjenta.
Sedacja wziewna — jak się przygotować?
Na dwie godziny przed zabiegiem sedacji wziewnej nie wolno spożywać żadnych pokarmów stałych i przyjmować płynów. Przed i po poddaniu się zabiegowi sedacji wziewnej nie należy spożywać alkoholu.
Znieczulenie sedacyjne — czy warto?
Większość pacjentów czuje się bardzo dobrze po zabiegu. Podstawową zaletą sedacji jest eliminacja bólu, ale nie bez znaczenia jest brak niepokoju.
Chociaż świadomość pacjenta nie jest całkowicie wyłączona, doświadcza leczenia w spokoju, bez strachu i bólu.
Jednocześnie sedacja jest łagodniejsza dla organizmu niż znieczulenie ogólne. Jest to zatem również opcja dla wielu pacjentów z przebytymi chorobami, których stan zdrowia jest zbyt niestabilny, aby można było poddać się u dentysty znieczuleniu ogólnemu.
Niemniej jednak sedacja nie jest pozbawiona skutków ubocznych. Większość pacjentów odczuwa oszołomienie i zmęczenie przez kilka godzin po zabiegu, a także senność, mdłości i mrowienie w kończynach. Zazwyczaj te objawy szybko przechodzą.
Ile kosztuje sedacja wziewna?
Ceny sedacji wziewnej zaczynają się od około 150 zł. Mogą się różnić w zależności od placówki. Nie jest to wielki koszt, a korzyści dla pacjenta są ogromne — komfort, brak traumatycznych przeżyć i bólu.