Jak długo boli ząb po zaplombowaniu? Poznaj odpowiedź.

jak-dlugo-boli-zab-po-zaplombowaniu

Codzienna dokładna i systematyczna higiena jamy ustnej jest niezmiernie ważna w profilaktyce zdrowia jamy ustnej oraz minimalizowaniu rozwoju ognisk próchnicy. Obejmuje ona staranne szczotkowanie, nitkowanie zębów oraz płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami stomatologicznymi. Ponadto, wskazane są kontrolne wizyty stomatologiczne. Są jednak sytuacje, w których wymagane jest plombowanie zębów. Wielu pacjentów zwleka jednak z decyzją dotyczącą podjęcia leczenia z powodu braku wiedzy oraz obawy przed bólem. Wielu z nich zadaje pytanie: czy zabieg plombowania jest bolesny oraz jak długo boli ząb po zaplombowaniu?

Kiedy plombuje się zęby?

Plombowanie zębów to dość często wykonywany w gabinetach stomatologicznych zabieg, polegający na leczeniu ubytków pojawiających się w tkankach twardych zębów. Ubytki mogą być następstwem rozwoju ognisk próchnicy, a ta z kolei jest skutkiem zaniedbań higienicznych jamy ustnej lub konsekwencją złej diety. Ubytek to drobna dziura, która w sytuacji braku podjęcia leczenia ulega stopniowemu powiększeniu, prowadząc do zniszczenia struktury zęba oraz pojawienia się dolegliwości bólowych. Zabieg plombowania obejmuje zabezpieczenie leczonego zęba od okolicznych tkanek, opracowanie ubytku, polegające na usunięciu tkanek twardych objętych próchnicą, odbudowie zęba oraz na jego dostosowaniu do zgryzu pacjenta.

Wskazania do plombowania zębów

Zastosowanie plomby, czyli wypełnienia zębów jest wymagane przede wszystkim w przypadku leczenia ubytków spowodowanych próchnicą lub uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto, jest ono wykonywane w celu zabezpieczenia delikatnych struktur zęba, podczas leczenia kanałowego oraz w czasie odbudowy uszkodzonej struktury zębów.

Zalecenia po zabiegu plombowania zębów

Wielu pacjentów obawia się bólu podczas leczenia zębów i rezygnuje z jego podjęcia. Inni starają się odpowiedzieć na nurtujące ich pytania, w tym: o to kiedy należy rozpocząć leczenie, jak ono przebiega oraz jak długo boli ząb po zaplombowaniu. Warto wiedzieć, że to, jak długo boli ząb po zaplombowaniu, wynika z indywidualnych predyspozycji pacjenta. Ból nie utrzymuje się długo, jednak zazwyczaj u wszystkich pacjentów bezpośrednio po zakończeniu leczenia, okolica pozabiegowa jest wrażliwa na dotyk oraz zmiany temperatury. W związku z tym, stomatolodzy zalecają przez okres około dwóch godzin powstrzymanie się od spożywania pokarmów oraz napojów.

Zalecenia te w dużej mierze dotyczą wypełnień amalgamatowych oraz chemoutwardzalnych, z uwagi na fakt, że są one początkowo dość delikatne i plastyczne, a w związku z tym mogą ulegać odkształceniom oraz rozszczelnieniom. W przypadku stosownych coraz powszechniej nowoczesnych wypełnień światłoutwardzalnych nie ma konieczności stosowania tego typu ograniczeń. W przypadku zastosowanego znieczulenia miejscowego, bezwzględnie należy jednak odczekać ze spożywaniem pokarmów do jego całkowitego ustąpienia. W przeciwnym razie, ryzyko urazów języka i dziąseł jest bardzo duże.


Po leczeniu polegającym na plombowaniu zębów warto szczególnie starannie zadbać o higienę jamy ustnej. Należy starannie szczotkować zęby, stosować nici dentystyczne oraz płukać jamę ustną specjalistycznymi płynami dentystycznymi. W przypadku wąskich szczelin międzyzębowych warto również stosować irygatory. Aby możliwa była skuteczna regeneracja powierzchni zębowej objętej leczeniem, warto stosować pasty do zębów z dużą zawartością fluoru. Pomagają one w remineralizacji szkliwa oraz ograniczają rozwój chorobotwórczych bakterii. W przypadku utrzymującej się nadwrażliwości zębów warto wybierać produkty przeznaczone do pielęgnacji zębów wrażliwych.

W znacznym stopniu poprawia to komfort pacjenta. Ponadto, po zakończonym leczeniu stomatologicznym polegającym na plombowaniu zębów należy zaprzestać stosowania gumy do żucia oraz bardzo kleistych pokarmów, na przykład miękkich cukierków. W skrajnych wypadkach może bowiem dojść do wyrwania świeżo założonej plomby z wnętrza zęba.

Back To Top