Wiele osób rzadko chodzi do dentysty z powodu strachu i przykrych doświadczeń z przeszłości. Na szczęście dzisiaj wizyta w gabinecie stomatologicznym nie wygląda aż tak przerażająco. Mimo to często jest za późno, aby wyleczyć zaatakowane przez próchnicę zęby. Jeżeli usunięte są dolne szóstki, to jeszcze można machnąć ręką. Gorzej, gdy mowa o uzębieniu znajdującym się na przodzie jamy ustnej. Wtedy, aby nie być szczerbatym, warto wstawić implant. Jaka jest cena implantów zębowych? Czy każdy może je założyć? Odpowiedzi na te pytania przedstawimy w niniejszym, dość obszernym tekście.
Czym jest implant?
Zanim przejdziemy do kwestii związanej z kosztami, najpierw wyjaśnimy, co to takiego ten implant zębowy. Okazuje się, że to nic innego, jak specjalny element, który umieszcza się w sposób chirurgiczny za pomocą gwintu bezpośrednio w zagłębieniu w kości szczęki albo żuchwy, czyli tam, gdzie wcześniej znajdował się nasz chory ząb. Stosowany jest po to, aby zastąpić dawny, naturalny korzeń. Najczęściej ma on kształt metalowej śruby, ale zdarza się, że przypomina również ramę. Implant jest tak zbudowany, że łatwo zrośnie się z kością, dzięki czemu będzie stanowić twardą i solidną podstawę do przytwierdzenia sztucznego zęba czy osadzenia mostu.
Ile kosztuje implant zęba?
Skoro już wiemy ogólnie, czym jest implant, pora sprawdzić, ile zapłacimy za jego założenie. Niestety, jest to spory wydatek, dlatego nie każdy może cieszyć się pięknym uśmiechem. Co ciekawe nie ma jednej, stałej ceny zabiegu. Ma na nią wpływ kilka czynników. Chodzi między innymi o metodę zakładania implantu; jego producenta; ewentualne, dodatkowe badania czy wreszcie doświadczenie samego stomatologa. Nie bez znaczenia jest także materiał, z jakiego wykonana jest owa śruba.
W przypadku, kiedy chcemy odbudować zęba tylko w jednym miejscu, musimy przygotować kwotę w wysokości od 1500 do ponad 4000 zł. To już jest duża suma. Cena oczywiście jeszcze bardziej wzrośnie, gdy mowa o protezie, która będzie odpowiednio zamocowana na kilku implantach. Wówczas może zakręcić się głowie po przeczytaniu aktualnego, podanego na stronie danej przychodni, cennika. Okazuje się bowiem, że średni koszt wyniesie nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych! Za tyle pieniędzy można kupić luksusowe, wymarzone auto, prawda? Warto się jednak zastanowić, czy faktycznie samochód jest ważniejszy od zdrowego, pięknego uzębienia.
Materiał wykonania implantu
Wiadomo, jaka jest cena implantów zębowych. Nie powinna jednak ona dziwić. Dlaczego? Po prostu, aby wyprodukować implanty, potrzeba cierpliwości i czasu oraz należy użyć drogiego, ale za to bardzo wytrzymałego materiału. Mowa tutaj o tytanie i jego stopach, tlenku cyrkonu (implanty ceramiczne) oraz tlenku aluminium i porcelanie. Wszystkie wymienione materiały charakteryzują się oczywiście świetnymi, znanymi od wielu lat właściwościami mechanicznymi. Co więcej, są one bardzo dobrze tolerowane przez ludzki organizm (nie ma mowy o ich toksyczności, rakotwórczości, radioaktywności czy uleganiu korozji). Nie stanowią żadnej, poważnej, przeszkody w trakcie przeprowadzania rezonansu magnetycznego. Wydaje się więc, że takie implanty są zawsze idealnym wyborem i nie ma obaw, że wystąpi jakiekolwiek ryzyko związane z ich wszczepieniem. A jednak, mimo swojej neutralności biologicznej, mogą okazać się „obcym elementem”, który będzie przez organizm stanowczo odrzucony.
Implanty zębowe – powikłania
Znamy odpowiedź na najważniejsze pytanie w tym tekście: jaka jest cena implantów zębowych. Powiedzmy, że zaoszczędziliśmy i dysponujemy odpowiednią kwotą. Umawiamy się zatem na wizytę, siadamy na fotelu dentystycznym i zadowoleni czekamy na przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Jednak nie zawsze, mimo zgromadzenia środków finansowych, cała procedura wszczepienia jednego lub kilku implantów odbędzie się bez problemów. Może się zdarzyć, że wcześniejsze badania RTG oraz konsultacje sprawią, że pacjent zostanie poinformowany o braku zgody na dokonanie zabiegu implantacji (zdjęcie kości szczęki wykaże, że jest ona zbyt słaba). Na szczęście nie ma wielu przeciwwskazań do wstawienia tytanowej śruby, chyba że ktoś choruje na padaczkę, AIDS, cukrzycę, nowotwory czy osteoporozę. Takie osoby oraz ludzie cierpiący na zaburzenia krzepnięcia krwi muszą pogodzić się z faktem, że u nich implanty nie zdadzą swojego egzaminu. Co więcej, również kobiety w zaawansowanej ciąży i nastolatkowie poniżej siedemnastego roku życia nie mogą być poddani leczeniu implantologicznemu.
W przypadku wyżej wspomnianych pacjentów powikłania będą silniejsze, bo ich tkanki żywe w zetknięciu w obcym materiałem, zaczną negatywnie reagować. Jednak zdarza się, że nawet u zdrowych ludzi implant nie przyjmie się, powodując wyraźne powikłania. Wtedy większym zmartwieniem nie będzie to, jaka jest cena implantów zębowych, tylko świadomość tego, że coś może pójść nie tak, jak trzeba. Jeżeli dojdzie do odrzucenia implantu, wtedy pojawią się różne objawy. Chodzi głównie o stan zapalny dziąsła i towarzyszący mu ból. Dodatkowo wystąpi gorączka, zaczerwienienie, a nawet dość intensywne krwawienie i powiększenie węzłów chłonnych. Czy zatem należy się bać? Nie, bo takie symptomy dotyczą tylko dwóch procent wszystkich pacjentów, którzy decydują się na skomplikowany zabieg implantacji. Częściej mamy do czynienia z innymi kłopotami. Jakimi dokładnie? Mowa chociażby o odkręconej czy poluzowanej śrubie. Jednak w takim przypadku nie ma co panikować. Wystarczy tylko udać się na kolejną wizytę, w trakcie której doświadczony chirurg dentystyczny zajmie się dokręceniem implantu albo przepisze odpowiedni lek stosowany do zmniejszenia siniaków oraz widocznej z daleka opuchlizny.
Co zrobić, gdy implant nie spełni oczekiwań? Wówczas nie pozostaje nic innego, jak odczekać parę miesięcy i przystąpić do ponownego zabiegu albo wybrać jakąś alternatywę, np. protezy ruchome. Na szczęście taka sytuacja związana z nieskutecznością leczenia zdarza się bardzo rzadko. Trzeba mieć tylko nadzieję, że w przyszłości jego koszt nieco zmaleje. Jeśli tak się stanie, biedniejsi ludzie nie będą łapać się za głowę, dowiadując się, jaka jest cena implantów zębowych.