Most porcelanowy – opis, trwałość, higiena i koszt

Most-porcelanowy

Atrakcyjny i młody wygląd to marzenie wielu z nas, jednak procesy starzenia postępują nieubłaganie każdego dnia. Na szczęście istnieją innowacyjne metody mogące opóźnić procesy starzenia oraz zniwelować powstałe w wyniku tego procesu efekty. W przypadku skóry z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetycznej. Natomiast w trosce o zdrowy i piękny uśmiech pomaga nowoczesna protetyka zębów, w tym porcelanowe mosty protetyczne.

Most porcelanowy – co to jest?

Most na zębach porcelanowy to sposób na uzupełnienie brakujących zębów. Składa się on z przygotowywanych specjalnie dla danego pacjenta koron protetycznych osadzonych na zębach własnych pacjenta lub implantach, połączonych z przęsłem. Most protetyczny zastępuje zęby własne pacjenta i wykonywany jest w przypadku braku jednego lub kilku zębów w danym łuku zębowym. Most protetyczny jest rozwiązaniem bardzo wygodnym, ponieważ montowany jest na stałe. Nie ma zatem konieczności wyjmowania go z jamy ustnej, jak ma to miejsce w przypadku typowej protezy zębów. W wyniku założenia mostu, dochodzi między innymi do: przywrócenia ciągłości luków zębowych, skorygowania nieprawidłowego kształtu koron, czy wysokości zwarciowej.

Ile lat wytrzymuje most porcelanowy?

Trwałość mostu porcelanowego zależy przede wszystkim od jakości użytych materiałów, staranności jego wykonania oraz dopasowania mostu porcelanowego do indywidualnych potrzeb pacjenta wynikających ze stanu jego uzębienia. Prawidłowo i starannie wykonany most porcelanowy może być wykorzystywany nawet przez około trzydzieści lat.

Czy most porcelanowy jest trwały?

Porcelanowy most protetyczny wykonany z wysokiej jakości materiałów jest bardzo trwały oraz wytrzymały. Nowoczesne mosty porcelanowe są odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym mechanicznych oraz chemicznych. Do czynników mechanicznych zaliczyć można duże obciążenia, jakim poddawany jest most porcelanowy na przykład podczas gryzienia czy przeżuwania. Natomiast do czynników chemicznych należy między innymi spożywana żywność, w tym owoce i warzywa oraz napoje. Dobrej jakości mosty porcelanowe zachowują pierwotny kształt i kolor przez długi okres czasu.

W celu zachowania mostu porcelanowego w stanie niepogorszonym, konieczna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Powinna być ona wykonywana bardzo dokładnie i systematycznie. Polega ona przede wszystkim na dokładnym szczotkowaniu powierzchni zębowych, między zębami oraz okolic dziąseł i języka oraz elementów mostu porcelanowego. W tym celu powinny być stosowane odpowiednie szczoteczki, o budowie umożliwiającej czyszczenie wąskich szczelin oraz irygatory czy nici. Podstawową higienę jamy ustnej można uzupełnić o płukanki i gumy do żucia. Rodzaj i wybór tych preparatów powinien zostać skonsultowany ze specjalistą w dziedzinie protetyki.

Ile kosztuje most protetyczny?

Cena mostu porcelanowego zależy miedzy innymi od rodzaju materiału, z którego most został wykonany, jego wielkości oraz ilości prac związanych z przygotowaniem zębów pacjenta do montażu mostu. Cena zależy również od podaży i popytu na usługi protetyczne w danym regionie.
W związku z powyższym cena za most porcelanowy jest bardzo zróżnicowana i wahać się może od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, przy czym koszt pojedynczego zęba wynosi od tysiąca do około dwóch tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top