Podniesienie dna zatoki szczękowej jest zabiegiem, który przydaje się szczególnie w leczeniu implantologicznym. Podniesienie dna zatoki szczękowej umożliwia przeprowadzenie wszczepienia implantów. Ten zabieg wykonuje się metodą zamkniętą lub otwartą. Dowiedz się, na czym polega podniesienie dna zatoki szczękowej i czy podniesienie dna zatoki szczękowej jest bezpieczne.
Wskazania do zabiegu
Podniesienie dna zatoki szczękowej powinno być przeprowadzone wtedy, kiedy na skutek długotrwałych braków w uzębieniu doszło do utraty tkanki kostnej w szczęce. Niestety, jest to częste zjawisko – pacjent decyduje się na przeprowadzenie leczenia implantologicznego po długim czasie od utraty zęba; okazuje się, że z racji zaniku tkanki kostnej nie jest to możliwe.
W skrócie – podniesienie dna zatoki szczękowej polega na otworzeniu zatoki szczękowej, podniesieniu błony, która jest umiejscowiona na kościach, a następnie dokonaniu jej wypełnienia z pomocą materiału, który docelowo ma zastąpić kość. Podniesienie dna zatoki szczękowej jest w stanie umożliwić przeprowadzenie zabiegu wszczepienia implantów.
Metody podniesienia dna zatoki szczękowej
Podniesienie dna zatoki szczękowej wykonuje się na dwa sposoby, w zależności od skali zaniku tkanki kostnej. Metoda otwarta, która jest nazywana także metodą krestalną, polega na otworzeniu zatoki szczękowej od strony wyrostka zębodołowego, w którym niegdyś był umiejscowiony ząb. Podniesienie dna zatoki szczękowej tym sposobem jest nieinwazyjne, jednak stosuje się je tylko w przypadku niewielkich ubytków w tkance kostnej.
Wyróżnia się także metodę otwartą, która jest bardziej wszechstronna. Dostęp do zatoki uzyskuje się od strony przedsionka jamy ustnej, po czym dochodzi do oddzielenia błony śluzowej od kości. Uzyskana przestrzeń stanowi miejsce dla materiału, który docelowo ma zastąpić kość. Warto jest dowiedzieć się, czy podczas tego samego zabiegu możliwe jest wszczepienie implantów – czasem jest to możliwe, decyzję o możliwości podejmuje lekarz.
Przeciwwskazania do zabiegu
Podniesienie dna zatoki może zostać wykonane u większości pacjentów, istnieje jednak kilka grup, które są wykluczone z możliwości wykonania tego zabiegu. Podniesienie dna zatoki nie może zostać wykonane u diabetyków, osób które przyjmują leki zaliczające się do bisfosfonianów, a także u osób borykających się z chorobami układu nerwowego związanych z zaburzeniami psychicznymi.
Podniesienie dna zatoki szczękowej – zalecenia po zabiegu
Podniesienie dna zatoki może spowodować u pacjenta opuchliznę, co jest stosunkowo łatwe do zredukowania. Zaleca się wówczas stosowanie zimnych okładów, celem wyeliminowania powstałego obrzęku. Wszelkie rany, które spowodowało podniesienie dna zatoki, nie powinny być powodem do zaprzestania higieny jamy ustnej. Wręcz przeciwnie – odpowiednia higiena jest wtedy niezwykle ważna, aby zapobiegać zakażeniu.
Celem redukowania bólu, można także wspomóc się lekami przeciwbólowymi. Należy także odbywać wizyty kontrolne, wyznaczone przez lekarza.