Zakres leczenia u chirurga stomatologa

Chirurg stomatolog jest lekarzem, który specjalizuje się w rozwiązywaniu trudnych problemów związanych z jamą ustną. Pacjenci z różnych powodów obawiają się zabiegów przeprowadzanych przez chirurga stomatologa. Jest to zrozumiałe –  strach przed bólem często paraliżuje pacjenta przed racjonalnymi decyzjami. Dowiedz się, kim jest chirurg stomatologiczny i kiedy należy się z nim skontaktować.

Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Chirurg stomatolog jest stosunkowo nowych zawodem. W zakresie jego obowiązków jest chirurgiczne leczenie chorób związanych z jamą ustną i jej okolicami. Aby wykonywać zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej, lekarz musi przygotować się merytorycznie i praktycznie między innymi podczas specjalistycznych studiów. Warto wiedzieć, że chirurg stomatolog nie zajmuje się tym samym, co chirurg szczękowy.

Kiedy należy skierować się do chirurga stomatologa?

Z chirurgiem stomatologiem warto jest skontaktować się w określonych przypadkach. Przede wszystkim, z chirurgiem stomatologiem należy skontaktować się celem odbycia zabiegu usuwania zębów mądrości. Niestety, są to zęby szczególnie problematyczne – między innymi ze względu na swoje umiejscowienie, dlatego sporadycznie zachodzi potrzeba usunięcia ich operacyjnie.

Wyróżnia się także inne przypadki, w których pomoc chirurga stomatologa jest nieoceniona. Chirurg stomatolog specjalizuje się także w przeprowadzeniu hemisekcji zęba – jest to zabieg, który zajmuje się usuwaniem korzeni zębów, które uległy uszkodzeniu lub zakażeniu.

Jama ustna także jest narażona na powstawanie zmian, które mogą potencjalnie stanowić miejsce nowotworu. Dotyczy to nadziąślaki, brodawczaki, włókniaki i nie tylko. Z pomocą chirurga stomatologa można także przeprowadzić leczenie ropni, przetok, a także różnych chorób związanych ze śliniankami.

Obecność chirurga stomatologa jest nieoceniona także wtedy, gdy pacjent musi wykonać różne czynności umożliwiające przeprowadzenie leczenia protetycznego, przykładowo – pogłębienie przedsionka jamy ustnej.

Chirurg stomatolog jest także w stanie odkryć zatrzymane zęby, co ułatwia operowanie na nich – przydaje się to przede wszystkim przed przeprowadzeniem leczenia ortodontycznego. Ciekawostką jest, że chirurgia stomatologiczna znajduje zastosowanie także w… terapii logopedycznej. Odpowiednie nacięcie języka i więzadeł jest elementem terapii logopedycznej, za której sprawą można zredukować lub całkowicie wyeliminować wady wymowy, z którymi boryka się pacjent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top