Ząb mądrości kiedy wyrasta – kiedy usuwać ósemki?

Ząb mądrości kiedy wyrasta – kiedy usuwać ósemki?

Zęby mądrości określane też jako ósemki wyrastają dość późno. Zdarza się, że u wielu osób wcale się nie pojawiają. Są uznawane za kłopotliwe, ponieważ niejednokrotnie powodują wiele problemów. Do dolegliwości jakie mogą przysparzać należy m.in. szczękościsk.

Gdzie rosną zęby mądrości?

Zęby mądrości, czyli ósemki, to trzecie zęby trzonowe. Rosną za siódemkami i są ostatnimi po prawej i lewej stronie w łukach zębowych szczęki oraz żuchwy.
Ósemki, to zęby, do których trudno jest dotrzeć szczoteczką podczas higieny jamy ustnej. Resztki pokarmowe mogą bez problemów zalegać w ich okolicy i przestrzeniach międzyzębowych. Z tego powodu zęby mądrości bardzo często są zainfekowane próchnicą. Zdarza się, że ósemka wyrasta nieprawidłowo ustawiając się pod niewłaściwym kątem. To przyczynia się do bólu oraz wad zgryzu. Niekiedy zęby mądrości nie wyrastają z kości, co oznacza że są zatrzymane w całości lub częściowo.

W jakim wieku wyrzynają się zęby mądrości?

Zęby mądrości, są zębami stałymi. Wyrastają jako ostatnie z całego uzębienia. Ich zalążki zaczynają pojawiać się już u małych dzieci w 4-5 roku życia. Rozwój ósemek rozpoczyna się od wapnienia oraz procesu mineralizowania. Następnie dochodzi do formowania się korony, a później korzeni. Ostatni etap to wyrzynanie, które następuje przeważnie między 17, a 25 rokiem życia. U niektórych osób okres ten znacznie się wydłuża. Zęby mądrości mogą u nich wyrastać nawet do 40 roku życia. Zdarza się, że ósemki w ogóle się nie wyrzynają. U kobiet pojawiają się zwykle później, niż u mężczyzn.

Rosnące ósemki – objawy

Wyrzynanie się ósemek może być bardzo niekomfortowe, chociaż zdarza się, że nie wywołuje żadnych objawów. Najczęściej jednak pacjent odczuwa ból o dużej intensywności. Bierze się to stąd, że ząb mądrości ma niewiele miejsca w łukach zębowych i próbując się wydostać na zewnątrz napotyka na opór. Bolesność występuje w tylnej części szczęki i jest odczuwalna przez kilka dni. Czasami objaw ten bywa bagatelizowany, ponieważ po pewnym czasie ustępuje. Następnie jednak zaczyna promieniować na inne obszary. Dolegliwości bólowe pojawiają się w okolicach dziąseł, a także podniebienia. Mogą też wystąpić kolejne symptomy: obrzęk w okolicy wyrzynającego się zęba, zaczerwienienie, stan zapalny nawet w formie przewlekłej oraz wrażliwość na dotyk. Niekiedy dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych i gorączki. Ból może również objąć obszar ucha i skroni. Czasami pacjent ma problemy z prawidłowym gryzieniem pokarmu, a w skrajnych przypadkach dochodzi do szczękościsku. Przy tych wszystkich dolegliwościach bardzo trudno jest utrzymać właściwą higienę jamy ustnej, ze względu na wrażliwość miejsca wyrzynania się ósemki. Łatwo wtedy o podrażnienia przy najmniejszym dotyku. Wyrastanie zębów mądrości może prowadzić do wad zgryzu.

Ile trwa wyrzynanie się zębów mądrości

Wyrzynanie się zębów mądrości nie przebiega zawsze w ten sam sposób. To indywidualna kwestia i zależy od różnych czynników, w tym w bardzo dużym stopniu od predyspozycji genetycznych. Niekiedy ósemki nie wywołują żadnych dolegliwości, a ich wyrastanie odbywa się w krótkim czasie. W innych przypadkach proces ten może się przeciągać przez np. 2-3 lata i występować w formie skokowej. U niektórych osób zęby mądrości w ogóle się nie pojawiają, co zaoszczędza im problemów.

Zęby mądrości – czy są potrzebne i kiedy je usunąć

W dawnych, prehistorycznych czasach ludzie używali ósemek do rozdrabniania surowego mięsa, korzeni i innych twardych produktów. Obecnie pokarm jest gotowany, rozmiękczany, a do jego krojenia służą noże i inne narzędzia, co pozwala na dzielenie go na małe kawałki, łatwiejsze do konsumowania. Z tego powodu zęby mądrości nie spełniają już swojej pierwotnej roli i obecnie są nam niepotrzebne. Bywają przyczyną różnych problemów zdrowotnych, dlatego wiele osób decyduje się na ich usunięcie. Najlepiej jest zdecydować się na ekstrakcję w wieku 18-22 lat.

Usuwanie zębów mądrości

Decyzję o ekstrakcji ósemki podejmuje się ze względu na stany zapalne lub niewłaściwe usytuowanie zęba w łuku zębowym. Dla dokładnej diagnozy lekarz wykonuje zdjęcie RTG. Podczas zabiegu pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe głębokie. Operacja trwa od 15 do 45 minut, co zależy od rodzaju jej stopnia skomplikowania.

Zalecenia po usunięciu ósemki

  • Odpoczynek i rezygnacja z aktywności sportowych przez pewien czas.
  • Na opuchnięte miejsce warto stosować zimne kłady.
  • Przyjmowanie środków przeciwbólowych.
  • Zastosowanie antybiotyku w przypadku usunięcia zęba zatrzymanego przy przewlekłym stanie zapalnym.
  • Warto płukać jamę ustną ciepłą wodą z solą.
  • Rezygnacja z palenia papierosów przez co najmniej 24 godziny po zabiegu.
  • Nie należy pić przez słomkę i jeść twardych pokarmów.
  • Przez ok. 7 dni nie powinno się przyjmować napojów energetycznych oraz kawy.
  • Nie należy szczotkować zębów w okolicy rany.
  • Nie doprowadzać silnego strumienia powietrza do gojącego się zębodołu (np. wydmuchiwanie nosa).
  • Przy utrzymującym się bólu oraz w przypadku innych niepokojących objawów należy skonsultować się ze stomatologiem.
Back To Top