Zapalenie okostnej — ile trwa?

Zapalenie okostnej to bardzo poważna dolegliwość, dotycząca tego zewnętrznej warstwy kości szczęki i towarzyszy mu bardzo silny ból kości. Najgorszym czynnikiem związanym z zapaleniem okostnej jest to, że pojawia się ono bardzo szybko i nagle. Co gorsza bardzo szybko przybiera ono na sile, co może zaskoczyć wielu pacjentów, zarówno tych młodszych, jak i tych starszych. Aby jednak zwiększyć waszą świadomość na temat samej choroby, jaką jest zapalenie okostnej, zdecydowaliśmy się stworzyć niniejszy artykuł! Zastanówmy się więc: zapalenie okostnej — ile trwa? Co to jest zapalenie okostnej? Na te oraz inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule!

 

Co to jest zapalenie okostnej?

 

Na samym początku musimy wiedzieć i poznać odpowiedź na pytanie: co to jest zapalenie okostnej. Sama okostna to pewien ochraniacz na kość mający także za zadanie odżywianie kości i jej regenerację wraz ze wzrostem. Zapalenie okostnej objawia się głównie tym, że czujemy bardzo silny ból kości, który, co gorsza, promieniuje. Poza tym możemy zauważyć to, że temperatura naszego ciała będzie podwyższona a nasze dziąsło opuchnięte.

 

Przyczyny zapalenia okostnej to przede wszystkim obecność chorobotwórczych bakterii. Jeżeli dostaną się one w obręb kości poprzez powstawanie stanów zapalnych mogą doporowadzić do poważnych i groźnych stanów zapalnych. Mowa tutaj o próchnicy nieleczonej w gabinecie stomatologicznej, zakażenie miazgi (a także jej martwicy), jak i nieprawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe zęba. Poza tym, przyczyną zapalenia okostnej może być nieprawidłowy wzrost kości.

 

Nie pozostaje także nie zadać pytania: zapalenie okostnej — ile trwa? Otóż sam czas zapalenia okostnej jest w dużej mierze zależny od wielu czynników, takich jak jego obszar, powody jego wystąpienia czy też inne czynniki zewnętrzne. Niemożliwym jest przewidzenie tego, ile trwać będzie zapalenie okostnej!

 

Jak leczyć zapalenie okostnej?

 

Skoro wiemy już czym jest zapalenie okostnej i znamy odpowiedź na pytanie: zapalenie okostnej ile trwa, to należy także zastanowić się nad tym, jak leczyć zapalenie okostnej. Na samym początku należy wziąć pod uwagę wykonanie zdjęć rentgenowskich, pozwalające na ocenę tego, czy zapalenie okostnej faktycznie powstało. Samo leczenie okostnej jest dopiero zalecane po jego prawidłowym zdiagnozowaniu. Wymaga ono doboru jednego z dwóch rozwiązań. Pierwszym jest skorzystanie z antybiotyku, usuwającego stan zapalny, przywracając okostną do poprzedniego stanu zdrowia. Jeżeli jednak zapalenie okostnej będzie bardzo rozwinięte, konieczne będzie podjęcie leczenia kanałowego czy też nawet w skrajnych przypadkach — ekstrakcja zęba powodującego stan zapalny okostnej. To niezwykle ważne, gdyż jeżeli nie zajmiemy się leczeniem okostnej, możliwe jest powstanie ropnia w obrębie zęba. Jeżeli jednak w przyszłości nie chcecie zmagać się z zapaleniem okostnej, to zalecamy stosowanie regularniej profilaktyki! Dzięki temu nie tylko zadbacie o własne zdrowie, ale także odpowiednio szybko zdiagnozujecie potencjalne patologie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top