Postęp technologiczny niesie za sobą wiele zalet, jednak może także prowadzić do pewnych dyskomfortów. W czasach, w których wszystko jest łatwo dostępne, musi być pewien haczyk… i dotyczy on między innymi jedzenia, które spożywamy. Wysoko przetworzone jedzenie jest wszechobecne — niestety, jego spożywanie może wiązać się z pewnymi niekorzystnymi konsekwencjami — także dla naszych zębów.
Te i inne przyczyny mogą negatywnie wpłynąć na kondycję naszych zębów — i to na tyle, że będziemy zmuszeni zastąpić je rozwiązaniem protetycznym, czyli sztucznymi zębami. W tym artykule wyjaśniamy jak wygląda proteza szkieletowa, jakie istnieją rodzaje protez szkieletowych, a także czy proteza szkieletowa jest wygodna.
Jak wygląda proteza szkieletowa?
Proteza szkieletowa to jedno z rozwiązań protetycznych — forma protezy częściowej. Proteza szkieletowa jest najczęściej wykonana z akrylu i metalu. Ze względu na swoją lekką budowę proteza tego rodzaju doskonale trzyma się w szczęce i nie stanowi obciążenia dla pacjenta.
Pacjenci zastanawiają się, czy proteza szkieletowa jest wygodna. Pacjenci, którzy mają porównanie i korzystali zarówno ze zwykłej protezy akrylowej, jak i z protezy szkieletowej, w większości przypadków mówią o dominacji protezy szkieletowej nad akrylową. Zaletą protezy szkieletowej jest przede wszystkim jej rozmiar — mniejszy rozmiar powoduje, iż nie jest ona tak widoczna, a dodatkowo jest lżejsza — przez co jej noszenie jest wygodniejsze.
Kolejną zaletą, która nie pozostawia wątpliwości w kwestii tego, czy proteza szkieletowa jest wygodna, jest sposób mocowania takiej protezy. Dzięki oparciu protezy szkieletowej o zęby sprawiamy, że siły żucia są przenoszone nie na dziąsła — tak jak ma to miejsce w przypadku zwykłych protez — a na zęby, co ma pozytywne przełożenie na komfort używania i przede wszystkim nie powoduje podrażnień dziąseł. W takich protezach możemy pozwolić sobie na nieco twardsze posiłki — bez ryzyka o skaleczenia czy inne nieprzyjemne doznania podczas jedzenia.
Rodzaje protez szkieletowych
Wiesz już, czy proteza szkieletowa jest wygodna. Teraz zastanówmy się, jakie są rodzaje protez. Powszechnie występującą protezą jest tradycyjna proteza akrylowa — jej powszechność wynika ze stosunkowo niewielkiej ceny (względem innych rozwiązań protetycznych), w niektórych przypadkach taka proteza może być refundowana przez NFZ.
Natomiast w przypadku protez szkieletowych sprawa nie jest tak prosta — konieczne jest sfinansowanie jej z własnej kieszeni, gdyż NFZ nie przewiduje refundacji tego rodzaju protez. Wyższa cena sprawia, że powszechność tego rodzaju rozwiązania jest dużo mniejsza. Dodatkowo na cenę może wpłynąć konieczność zamocowania koron protetycznych na naturalnych zębach pacjenta, by móc jeszcze lepiej umieścić je w szczęce.
W przypadku rodzajów protez szkieletowych — podział wynika przede wszystkim na to, jaki ubytek obejmuje dana proteza. Wszystkie protezy szkieletowe są wykonywane z podobnych materiałów, podobnymi technikami.