Co jeść po wyrwaniu zęba?

Co_jesc_po_wyrwaniu_zeba

Zabieg ekstrakcji zęba, choć jeden z najprostszych wśród wszystkich zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej, to jednak wymaga od pacjenta pewnego poświęcenia. Poświęcenie te to tymczasowa zmiana diety — szczególnie dieta po usunięciu ósemki powinna być nieco zmieniona — po to by proces gojenia przebiegał prawidłowo. Wyrywanie zęba nie boli, jednak po zabiegu możemy spotkać się z niewielkim bólem — związanym, że przez pewien czas nie możemy spożywać ulubionych posiłków. Dobrze wiedzieć, kiedy można jeść po ekstrakcji zęba i co jeść po wyrwaniu zęba, aby dieta w tym czasie nie była zbyt uboga.

Kiedy można jeść po ekstrakcji zęba?

 

Zastanówmy się, co jeść po wyrwaniu zęba? Zabieg ten, w zależności od usuwanego zęba, może mniej lub bardziej wpłynąć na naszą dietę. Na przykład w przypadku zęba ósmego — jej ekstrakcja jest dość skomplikowana, dlatego trzeba liczyć się z tym, że po jej ekstrakcji będziemy zmagali się z dużym bólem. Dodatkowo taka ekstrakcja może wykluczyć nas na dłużej z normalnego funkcjonowania.

Przed podjęciem zabiegu ekstrakcji zęba warto jest zrobić zakupy i mieć już gotowe produkty lub półprodukty, z których przygotujemy dania, które można jeść po wyrwaniu zęba. Ten czas wbrew pozorom nie musi być nudny pod względem żywieniowym — swobodnie możemy czuć się w spożywaniu na przykład zup lub kaszek, jednak warto upewnić się, co konkretnie możemy jeść.

Przede wszystkim warto wspomnieć o zupach warzywnych. Zupy warzywne są bezpiecznym rozwiązaniem, gdyż do ich jedzenia nie musimy gryźć. Warto jednak zaznaczyć, iż spożywana zupa musi być podgrzana do stosunkowo niewielkiej temperatury. Zbyt duża temperatura mogłaby negatywnie wpłynąć na skrzep, który bezwzględnie trzeba utrzymywać, a także mogłoby to podrażnić ranę pozabiegową.

Dodatkowo małymi kawałkami można spożywać różne miękkie potrawy, które nie wymagają szczególnego przegryzania. Przykładowo — kluski są stosunkowo łatwe w przeżuciu, dlatego możemy spokojnie jeść je bez martwienia się o konsekwencje. Jak widzisz, pomysłów na to, co jeść po wyrwaniu zęba, jest bardzo dużo.

Dieta po usunięciu ósemki

 

Usuwanie zęba ósmego to trudny czas, gdyż ekstrakcja takiego zęba może potrwać nawet kilka godzin. W takiej sytuacji warto jest określić, czego nie należy spożywać, by uniknąć sytuacji, w której gojenie utrudnia się. Jako, że wiesz już, co jeść po wyrwaniu zęba, tym razem wymienimy to, czego lepiej unikać w diecie po wyrywaniu ósemki:

Gorące napoje — mogą podrażniać ranę, dlatego niezalecane ich jest spożywanie. Dużo lepiej jest postawić na schłodzone napoje,
Kwaśne produkty — one również mogą podrażniać ranę,
Kawa — podnosi ciśnienie, a w połączeniu ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym może doprowadzić do krwawienia rany.

Do diety dodatkowo możesz dołączyć różne puree ziemniaczane. Powinieneś postawić na przykład na wodę, mleko, zimną herbatę czy kawę. Pamiętaj, że rozpuszczenie skrzepu może prowadzić do tzw. suchego zębodołu, co skutkuje powstaniem poekstrakcyjnego zapalenia zębodołu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top