Próchnica zębów – czy rzeczywiście jest taka groźna?

prochnica-zebow

Myśląc o próchnicy zazwyczaj pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą do głowy to: czarne plamy na zębach, ból zębów i wizyty u stomatologa. Wielu z nas nawet nie zastanawia się, jakie są jej przyczyny, skutki i to, czy próchnica jest groźna? Otóż warto na ten temat dowiedzieć się więcej, żeby mieć świadomość tego, jak dużym problemem może być właśnie próchnica zębów.

Czy próchnica jest groźna?

Tutaj nikt nie powinien mieć wątpliwości. Próchnica jest groźna i stanowi poważny problem zarówno dla zębów, jak i dla całego organizmu. W tym momencie to schorzenie zaliczane jest do chorób społecznych. Cierpi na nią wiele osóbado zawałów serca, a nawet do nowotworów.

Próchnica – opis choroby

Próchnica jest chorobą, która powoduje demineralizację tkanek zębów, inaczej mówiąc, jest to proces zmiękczania szkliwa, wywołany kwasami. Kwasy, o których mowa powstają na skutek rozkładu cukrów w jamie ustnej. Początek próchnicy jest prawie niedostrzegalny. Są to białe plamy na koronach zębów, które tak naprawdę można zauważyć dopiero u stomatologa. Kolejny etap to ciemniejsze zabarwienie plamki staje się ona wtedy widoczna gołym okiem. Dalszy rozwój choroby może prowadzić do powstawania tak zwanych „dziur” w zębach, czyli ubytków. W wyniku próchnicy oddech staje się nie świeży, zęby są nadwrażliwe, co może powodować ból i dyskomfort.

Jak powstaje próchnica?

Próchnica powstaje wtedy, gdy nie wystarczająco dbamy o higienę jamy ustnej. Jeśli nie myjemy regularnie uzębienia, to namnażają się bakterie, które odpowiedzialne są za rozkład cukrów. A to w konsekwencji prowadzi do rozpuszczania szkliwa i powstawania ubytków. Próchnica powstaje także, wtedy, gdy nasza dieta obfituje w cukry, które są pożywką dla bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Oprócz prawidłowej higieny, która zapobiega próchnicy, należy regularnie chodzić na wizyty do stomatologa. Przegląd zębów pozwoli na szybką diagnozę i ewentualne leczenie. Im szybciej próchnica zostanie zauważona, tym lepiej dla pacjenta.

Zapobieganie próchnicy

Najważniejsza jest tu higiena jamy ustnej i regularne wizyty w gabinecie dentystycznym. Myć zęby powinno się minimum 2 razy w ciągu doby, a najlepiej po każdym posiłku. Dzięki temu w jamie ustnej nie będzie tak dużo bakterii ani resztek jedzenia, którymi się one żywią. Poza tym higiena powinna obejmować oprócz szczotkowania zębów ich płukanie oraz czyszczenie szczelin między zębowych. To właśnie w tych miejscach zbiera się najwięcej resztek pokarmu, które często są trudne do usunięcia. Warto po każdym umyciu zębów użyć nici dentystycznej, irygatora lub specjalnej końcówki do czyszczenia miejsc między zębami.

Chyba już zostały rozwiane wątpliwości dotyczące tego, czy próchnica jest groźna? Odpowiedź jest prosta, tak jest groźna zarówno dla zębów, jak i całego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top